Sprawozdanie merytoryczne
Sprawozdanie merytoryczne z działalności Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Sicienku za 2022 rok.
Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Sicienku jest samorządową instytucją kultury, powołaną w 2022 r. do organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej w gminie Sicienko. GCKiB powstało w wyniku połączenia dwóch wcześniej istniejących instytucji kultury: Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Sicienku. Uroczyste wręczenie Aktu nadania statutu nastąpiło 03.01.2022 r.
Na dzień 31 grudnia prowadziliśmy działalność w 7 świetlicach: Łukowcu, Murucinie, Wierzchucinku, Strzelewie, Zielonczynie, Mochlu i Wojnowie. Prowadzimy również Izbę Tradycji Kulturalnej w Sicienku, która w danym roku zmieniła lokalizację i znajduje się teraz na parterze budynku przy ul. Bydgoskiej 6. Przy Świetlicy Wiejskiej w Mochlu działało schronisko młodzieżowe z 16 miejscami noclegowymi. Zatrudnialiśmy 10 osób na 8,1 etatu. GCKiB zarządza również świetlicami wiejskimi w Dąbrówce Nowej, Osówcu, Kruszynie, Gliszczu, Nowaczkowie, Pawłówku, Szczutkach, Teresinie, Trzemiętowie, Trzemiętówku, Zawadzie. Odbywały się w nich lokalne imprezy, cykliczne zajęcia oraz zebrania wiejskie. Opiekunami tych placówek są sołtysi poszczególnych sołectw.
Budżet GCKiB-u w roku 2022 zamknął się kwotą 1.605,445,29 złotych. Przeznaczona została ona na następujące grupy wydatków: płace i pochodne, utrzymanie obiektów, remonty, zakupy, organizację imprez okolicznościowych i plenerowych. Wpływy z tytułu wynajmu świetlic wyniosły 38 300,00 zł.
W ubiegłym roku w ramach działalności połączonych jednostek zorganizowano wiele ciekawych propozycji kulturalnych dla mieszkańców gminy Sicienko:
- Rok rozpoczęła Akcja ferie 2022 z warsztatami kreatywnymi. Odbyły się warsztaty z: makramy dla dzieci, warsztaty z zimnej porcelany, warsztaty zdobienia zapałkami. Odbyły się również liczne bale karnawałowe, wyjazdy do kina.
- W styczniu razem zagraliśmy ponownie w 30-stym Finale WOŚP.
- W lutym Koncert Aleksandry Matyki uświetnił 3 Galę Sportu.
- Gminny Dzień Kobiet pełen ,,Kobiet z Pasją” wzbogacił koncert zespołu ,,Bella Ciao”
- W marcu odbył się Konkurs na eko-ozdobę wielkanocną. Wzięło w nim udział 110 osób, nagrody współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Uroczystemu rozstrzygnięciu konkursu towarzyszył kiermasz rękodzieła i wyrobów świątecznych. - 14 Maja na stadionie przy ul. Sportowej w Sicienku odbyła się Majówka, której główną gwiazdą był Zespół Piękni i Młodzi Magdalena Narożna
- 28 maja odbył się Gminny przegląd teatrów szkolnych. Dzieci z 5 szkół z gminy zaprezentowały na scenie w Sicienku bajkę ,, Królowa Śnieżka i 7 krasnoludków”
- 25 czerwca miał miejsce Jarmark Produktów Lokalnych oraz sympozjum hotelarskie. Zjechało do nas około 50 wystawców, producentów i wytwórców zdrowej, ekologicznej i naturalnej żywności. Produkty prezentowane na Jarmarku charakteryzuje wysoka jakość i niepowtarzalność. Wydarzeniu temu towarzyszył II konkurs kulinarny oraz uroczyste wręczenie nagród w konkursie hotelarskim.
- Park przy budynku GCKiB w Sicienku był wykorzystywany do tworzenia okolicznościowych scenografii, które umilały i dostarczyły spacerowiczom doznań artystycznych i duchowych: powstała walentynkowa ławeczka z serduszkową ramką, przed świętami wielkanocnymi stała foto ramka z kurczakiem a przy okazji świąt Bożego Narodzenia pojawiła się Szopka Betlejemska wzbogacona w tym roku
o nowe postacie. - W lipcu miał miejsce III plener rzeźbiarski i IV malarski w Mochlu. Artyści
rzeźbiarze wykonali figury anioła, pastuszka i owieczki. Malarze utrwalali malownicze pejzaże okolic Kruszyńca. Plener zakończył się wspólnym ogniskiem, na które dotarli sąsiedzi z Mroczy min.: Mroteckie Anioły. Zakończenie pleneru uświetnił znakomity gość: Pani Krystyna Lewicka - Ritter, która przy okazji promowała swoją najnowszą książkę. - W wakacje już po raz kolejny działał Plenerowy Dom Kultury - instruktorzy GCKiB na świeżym powietrzu wraz z dziećmi zmagali się w taneczno i integracyjnych konkurencjach. Zajęcia były przygotowane tak, aby w razie niepogody przenieść je do budynków pobliskich świetlic. Akcja lato została wzbogacona też o 2 wycieczki. Jedna z nich odbyła się do Jura Parku w Solcu Kujawskim, a kolejna do Parku trampolin
w Bydgoszczy. Nie zabrakło również warsztatów kreatywnych, z których jesteśmy znani. Tym razem było to: malowanie na tkaninie oraz warsztaty mydlarskie. Pokaz iluzji we Wojnowie i Teresinie to kolejna atrakcja, która wzbogaciła wakacyjny czas. - W lipcu w Wierzchucinku odbył się Piknik nad Jeziorem - wydarzenie promujące bezpieczne i kreatywne spędzanie wolnego czasu na łonie natury, połączone
z koncertem zespołu szantowego ,,Własny Port”. - W sierpniu tradycyjnie w parku zapachniało popcornem ponieważ miało miejsce letnie kino plenerowe. Tym razem odbyły się dwie projekcje filmowe z podziałem na kino dla młodszej i starszej publiczności.
- 27 sierpnia 2022 odbyły się Dożynki Gminne a gwiazdą wieczoru był zespół Budka Suflera. W dożynkach wzięły udział licznie Koła Gospodyń Wiejskich i organizacje pozarządowe, gościliśmy również plenerowe studio telewizyjne TVP3.
- Od września w świetlicach rozpoczęły się dodatkowe zajęcia skierowane dla dzieci i dorosłych i tak:
- w Sicienku – szachy,
- w świetlicy w Mochlu - zajęcia z gimnastyki i cheerliderstwa dla dziewczynek
- w świetlicy w Mochlu i Osówcu - zajęcia z gliny
- w świetlicy w Dąbrówce Nowej - warsztaty z płaskorzeźby
- We wrześniu z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa najmłodsi mieszkańcy gminy Sicienko mogli wziąć udział w żywej lekcji historii. Przedmioty z Izby Tradycji ujrzały światło dzienne i zostały wykorzystane do przypomnienia młodemu pokoleniu, że takie czynności jak pranie, kiszenie kapusty, tworzenie naczyń, pieczenie gofrów odbywało się kiedyś bez udziału prądu.
- Zespół ludowy Wrzos, objęty opieką i wsparciem GCKiB, od września zyskał nowego opiekuna muzycznego - Panią Joanne Kalkę. Zespołowi towarzyszy również Pani Daria Rogalińska grająca na akordeonie.
- Z okazji Święta Niepodległości zespół Wrzos poprowadził i wzbogacił Biesiadę Patriotyczną,
- 5 grudnia odbył się Gminny Mikołajkowy Turniej Szachowy,
- Rozstrzygniecie konkursu na najładniejszą Gwiazdę Betlejemską miało miejsce podczas Gminnych Mikołajek, które odbyły przy współpracy z sołtysem Sicienka,
- 8 już rok trwają zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki
w Bydgoszczy. Na zajęcia uczęszczało około 25 słuchaczy. - Biblioteki w ramach promowania czytelnictwa zorganizowały:
- tajemniczy wieczór w Bibliotece – gra terenowa
- narodowe czytanie – projekt narodowy
- lekcje biblioteczne
- odwiedziny z książeczkami w zaprzyjaźnionych żłobkach i przedszkolach,
- w ramach ogólnopolskiego tygodnia bibliotek odbył się konkurs recytatorski dla najmłodszych i warsztaty edukacyjne
- dzień pluszowego misia
- Biblioteka w ramach programu NPRCz2. dostała dofinasowanie w kwocie 10 750,00 zakupiono za nie 415 pozycji książkowych. Ogółem w roku 2022 r. zakupiono 1200 nowych książek Razem księgozbiór Bibliotek liczy już 22 751 woluminów. Biblioteka w 2022 roku miała 1072 czytelników, którzy wypożyczyli 19 325 pozycji książkowych. Kody Legimi umożliwiające zdalny dostęp do książek– cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
- Biblioteka w Sicienku pod koniec roku po niewielkim remoncie zyskała nowy bardziej współczesny wygląd. Jasne, wysokie do samego sufitu regały uwolniły przestrzeń
i potencjał drzemiący w pierwszym pomieszczeniu bibliotecznym. W planach są remonty kolejnych. - GCKiB pod koniec roku wzbogaciło się o samochód służbowy marki Ford Courier, odpowiadający codziennym potrzebom prężnie działającego Centrum Kultury.
- Przy placówkach w Kruszynie, Teresinie, Trzemiętowie, Wierzchucinku, Zielonczynie, Pawłówku, Dąbrówce Nowej i Wojnowie, działają kobiece organizacje i stowarzyszenia, które pracują na rzecz promocji regionu i gminy Sicienko.